Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Olej kokosowy - rodzaje, zastosowanie i właściwości
#1
Olej kokosowy jest uważany za jeden z najzdrowszych na świecie. Olej kokosowy cieszy się uznaniem zarówno ze względu na pozytywny wpływ na nasze zdrowie, jak i wygląd. Najbardziej znany jest ze swoich właściwości odchudzających, jednak lista zalet oleju kokosowego jest znacznie dłuższa. Co zatem warto wiedzieć na temat oleju kokosowego?
1. Co to jest olej kokosowy?
Olej kokosowy to tłuszcz roślinny, otrzymywany z miąższu orzechów palmy kokosowej. Olej kokosowy ma białą barwę, topnieje w temperaturze 20-28ᐤC, dlatego przechowywany w temperaturze pokojowej ma zwykle półpłynną konsystencję.

Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie. Używany jest w kuchni do smażenia, wyrobu ciast, jest składnikiem margaryn i czekolady. Jest też używany w przemyśle chemicznym i kosmetycznym.
2. Rodzaje oleju kokosowego
Olej kokosowy powstaje z miąższu orzecha kokosowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje oleju kokosowego. Podstawową różnicą między nimi jest sposób w jaki zostały uzyskane. Wyróżniamy trzy rodzaje oleju kokosowego: virgin, nierafinowany i rafinowany.

2.1. Olej virgin
To najbradziej naturalna metoda pozyskiwania oleju kokosowego. Stosowana jest od wieków. Proces pozyskiwania oleju kokosowego virgin obejmuje: fermentację, odwirowanie lub ogrzewanie w celu odparowania wody i chłodzenie.

Uzyskany w ten sposób olej kokosowy zachowuje wszystkie składniki bioaktywne, które znajdują się w miąższu.

2.2. Nierafinowany olej kokosowy
Nierafinowany olej kokosowy pozyskuje się zwykle z miąższu tłoczonego na zimno. Jakość oleju kokosowego nierafinowanego uzależniona jest przede wszystkim od surowca i metod suszenia.
2.3. Rafinacja oleju z kokosa
Olej kokosowy rafinowany również pozyskuje się z suszonego miąższu, z tym że proces ten jest bardziej skomplikowany. Suszony miąższ orzecha poddaje się procesom: ogrzewania, oczyszczania z osadów, wybielania, aromatyzowania i czasem również utwardzania.

Wszystkie te procesy sprawiają, że olej kokosowy rafinowany ma dłuższy okres przydatności do spożycia. W procesie pozyskiwania takiego oleju nie zmieniają się profile kwasów tłuszczowych. Niestety rafinowanie pozbawia olej kokosowy większości innych, nietłuszczowych składników odżywczych - witamin i przeciwutleniaczy. Rafinowany olej kokosowy może być wykorzystywany do smażenia, ponieważ w wyniku wysokiej temperatury składniki bioaktywne i tak ulegają degradacji.

3. Nasycone kwasy tłuszczowe w oleju
Olej kokosowy ma charakterystyczny profil tłuszczowy - zawiera ok. 8 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych i aż 92 proc. nasyconych kwasów tłuszczowych. Jak wiemy, nadmierne spożywanie tłuszczów nasyconych nie jest korzystne dla naszego zdrowia i może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia.

To co wyróżnia olej kokosowy to fakt, że nasycone kwasy tłuszczowe to w większości średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które charakteryzują się innymi właściwościami niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.
Proces trawienia i wchłaniania średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT) przebiega inaczej niż pozostałych kwasów tłuszczowych. Kwasy MCT są wchłaniane bezpośrednio przez żyłę wrotną do wątroby. Ten fakt sprawia, że kwasy MCT mają korzystne działanie zdrowotne i dietetyczne. Mają też działanie antybakteryjne i termogeniczne.

To właśnie dzięki obecności kwasów MCT olejowi kokosowemu przypisuje się właściwości odżywcze, mimo że w większości składa się z tłuszczów nasyconych.

Olej kokosowy nierafinowany zawiera też wiele cennych składników odżywczych. Zawiera m.in. witaminy B2, B6, C i E, kwas foliowy, żelazo, potas, fosfor, wapń, magnez i jod.

Ważnym składnikiem olejku kokosowego jest też kwas laurynowy. Jest on nasyconym kwasem tłuszczowym. Dzięki swoim właściwościom wspomaga pracę układu immunologicznego.
4. Olej kokosowy na odchudzanie
Odchudzanie dzięki zastosowaniu oleju kokosowego jest możliwe przede wszystkim ze względu na obecne w składzie oleju kokosowego cząsteczki tłuszczów nasyconych o nazwie trójglicerydy średniołańcuchowe. W przeciwieństwie do innych tłuszczów nasyconych nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, a od razu zostają zamieniane na energię – nic zatem dziwnego, że olej kokosowy cieszy się ogromną popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, którym zależy na zwiększeniu wydolności organizmu.

Olej kokosowy sprawia, że zwiększeniu ulega tempo zachodzących w naszym organizmie procesów trawiennych. Spożywanie posiłków przygotowanych przy użyciu oleju kokosowego sprzyja zatem szybszemu spalaniu kalorii, a co za tym idzie chroni przed problemami z utrzymaniem właściwej wagi.

Zalety oleju kokosowego w kwestii odchudzania na tym się jednak nie kończą. Olej kokosowy jest bardzo sycący, dzięki czemu, aby na długo zaspokoić głód, możemy zjeść mniej – mniejsze porcje to mniejsza ilość przyjętych w ciągu dnia kalorii. Jak dowodzą specjaliści, olej z kokosów powinni włączyć do swojej diety przede wszystkim osoby zmagające się z otyłością brzuszną.
Wyniki przeprowadzonych przez brazylijskich naukowców badań dowodzą, że regularne stosowanie oleju kokosowego pomaga pozbyć się kilku centymetrów w talii i zmniejszyć BMI.

5. Właściwości oleju z kokosa
Olej z kokosa docenić należy nie tylko ze względu na przydatność w kuracji odchudzającej. Udowodniono, że olej kokosowy wykazuje także pozytywny wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Zawarte w nim substancje usprawniają funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszając ryzyko wystąpienia związanych z nim schorzeń, takich jak choćby nadciśnienie tętnicze, którego konsekwencją bywa zawał serca czy udar mózgu.

Olej kokosowy zapobiega również odkładaniu się w światłach żył złogów, chroniąc nas tym samym przed wystąpieniem miażdżycy. Nad zastosowaniem oleju kokosowego w swojej diecie powinny zastanowić się także osoby narażone na cukrzycę. 
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości